Trening wspomagany- witaminy

ące w nim procesy. W tym również procesy odpowiedzialne za powstawanie i rozbudowanie tkanki mięśniowej, czy też spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego odpowiedni poziom witamin i ich dobre źródła w diecie są tak istotne w życiu

Trening wspomagany- witaminy Witaminy w sporcie są tak samo ważne jak aminokwasy i inne suplementy. Dlatego warto poszukać .

Regulują, wzmacniają i ...

Minerały i witaminy regulują pracę naszego organizmu i zachodzące w nim procesy. W tym również procesy odpowiedzialne za powstawanie i rozbudowanie tkanki mięśniowej, czy też spalanie tkanki tłuszczowej.

Dlatego odpowiedni poziom witamin i ich dobre źródła w diecie są tak istotne w życiu sportowca- i tego zawodowego i tego hobbystycznego. Ich niedobór może powodować rozregulowanie całego systemu odpornościowego, trawiennego i nerwowego. Potrafi to być nie tylko niebezpieczne dla wyników treningu, ale i stanowić poważne zagrożenie dla dobrego stanu zdrowia. Dlatego warto badać ich poziom regularnie.


Właściwości odżywek dla sportowców

Większość osób, które bardzo aktywnie uprawiają różne sporty, zwłaszcza te na siłowni, sięga po preparaty wzmacniające funkcjonowanie organizmu. Odżywki dla sportowców są sprzedawane zarówno w postaci płynnej, jak i w formie proszku, który należy rozpuścić w wodzie. Preparaty takie dzielimy na te zażywane przed lub po treningu.

Istnieją także różne substancje, które pomimo, że nie mają związku z odbytym treningiem, na przykład potrafią znacząco zwiększyć masę mięśniową. Jakiego działania możemy oczekiwać po zażyciu odżywek dla sportowców? Przede wszystkim takie substancje mają zwiększyć wydolność i wytrzymałość organizmu, a także pobudzić organizm do działania.


Definicja witamin

Witaminy ? grupa organicznych związków chemicznych o różnorodnej budowie, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego. Mogą być pochodzenia naturalnego lub otrzymywane syntetycznie. Dla człowieka witaminy są egzogenne (ludzki organizm ich nie syntezuje), w związku z czym muszą być dostarczane z pokarmem (najczęściej w postaci prowitamin)1. Przeciwne działanie do witamin wykazują antywitaminy1.

Brak określonej witaminy w organizmie to awitaminoza, niedobór ? hipowitaminoza, zaś nadmiar ? hiperwitaminoza1.

Pierwsza odkryta witamina (B1) została wydzielona przez polskiego biochemika Kazimierza Funka w 1913 roku. Wprowadził on również nazwę tej grupy związków (łac. vita ? 'życie' i amina ? witamina B1 zawierała grupę aminową)1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witaminy



© 2019 http://tanityton.katowice.pl/