Prąd a elementy bezpieczeństwa

iektu elektroenergetycznego na przykład układu elektroenergetycznego lub któregokolwiek z jego elementów. Zabezpieczenie elektroenergetyczne (ZE) jest to układ złożony z zespołu przekaźnikowego oraz urządzeń peryferyjnych, służący

Prąd a elementy bezpieczeństwa

ZE - a co to takiego?

Zabezpieczenie elektroenergetyczne - jest to urządzenie przeznaczone do samoczynnego zapobiegania lub samoczynnej likwidacji zakłóceń w normalnej pracy zabezpieczanego obiektu elektroenergetycznego na przykład układu elektroenergetycznego lub któregokolwiek z jego elementów. Zabezpieczenie elektroenergetyczne (ZE) jest to układ złożony z zespołu przekaźnikowego oraz urządzeń peryferyjnych, służący do ochrony zabezpieczanego obiektu od określonego rodzaju zakłócenia.

Działanie

Urządzenie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej odróżniają stan zakłócenia od stanu pracy normalnej na podstawie wybranego zbioru informacji o wartości prądów, napięć, częstotliwości, temperatury itd. Obróbka tej informacji, a następnie diagnoza dotycząca stanu pracy przebiega według uprzednio zaprogramowanego algorytmu postępowania.

Identyfikacja przez zabezpieczenie stanu zakłóceniowego w dowolnym elemencie lub układzie elektroenergetycznym opiera się na pomiarze wielkości fizycznych, których odpowiednia zmiana w czasie charakteryzuje wystąpienie stanu zakłóceniowego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabezpieczenie_elektroenergetyczne


Dom pod kontrolą elektryczną

Jeżeli zajmujemy się budownictwem to na pewno wiemy, jak ważne w nim jest bezpieczeństwo. Stanowi ono wartość podstawową, nadrzędną. Z tej racji warto jest się zastanowić nad tym, jak my sami podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa montując elektrykę. Jeżeli falowniki są byle jakie, to odpowiedź nasuwa się sama. Warto jest jednak zrobić porządny rachunek sumienia i dowiedzieć się, które soft starty są najlepsze i co w naszym domu sprawdzi się doskonale. Takie podejście do życia zagwarantuje nam spokój i poczucie bezpieczeństwa, którego przecież wszyscy pragniemy. Nie bagatelizujmy zatem spraw tak poważnych. Niech elektronika w naszym życiu będzie obecna, ale nigdy niezagrażająca.


Rezystor - co to takiego?

Opornik, rezystor (z łac. resistere, stawiać opór) ? najprostszy element bierny obwodu elektrycznego, wykorzystywany jest do ograniczenia prądu w nim płynącego. Jest elementem liniowym: występujący na nim spadek napięcia jest wprost proporcjonalny do prądu płynącego przez opornik. Przy przepływie prądu zamienia energię elektryczną w ciepło. Idealny opornik posiada tylko jedną wielkość, która go charakteryzuje ? rezystancję. W praktyce występuje jeszcze pojemność wewnętrzna oraz wewnętrzna indukcyjność, co, np. w technice wysokich częstotliwości (RTV), ma duże znaczenie (jest to tzw. pojemność oraz indukcyjność pasożytnicza). W technologii bardzo wysokich częstotliwości ? kilkuset megaherców (MHz) i powyżej ? właściwości pasożytnicze typowego rezystora muszą być traktowane jako wartości rozproszone, tzn. rozłożone wzdłuż jego fizycznych wymiarów (zobacz: schemat zastępczy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opornik



© 2019 http://tanityton.katowice.pl/