O zegarkach

zenia i wskazywania czasu w różnych celach: Podstawowa budowa zegara obejmuje cztery zasadnicze segmenty: Kalendarium rozwoju zegarów: W okolicach 1000 roku, późniejszy papież Sylwester II, zbudował w Magdeburgu, pierwszy

O zegarkach

Pierwsze tego typu zegary posiadały tarcz

Ze względu na metodę pomiaru czasu można podzielić zegary na

Podział ze względu na sposób wskazywania czasu:

Zegary wykorzystywane są do mierzenia i wskazywania czasu w różnych celach:

Podstawowa budowa zegara obejmuje cztery zasadnicze segmenty:

Kalendarium rozwoju zegarów:

W okolicach 1000 roku, późniejszy papież Sylwester II, zbudował w Magdeburgu, pierwszy zegar z obciążnikiem i mechanizmem bicia. Wzorem tej budowli, rozpowszechniły się w XIV wieku zegary wieżowe. Pierwsze tego typu zegary, posiadały tarcz i wskazówek, a czas sygnalizowało bicie dzwonu. Zegary wieżowe powstały we Włoszech (Mediolan 1335 rok, Padwa 1344 rok) i Polsce (Kraków 1364 rok, Wrocław 1368 rok, Toruń 1385 rok), wcześniej niż we Francji (Paryż 1370 rok) i Rosji (Moskwa 1404 rok).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar


Błąd wskazań chronometru ? liczba sekund

Chronometry takie są umieszczane w drewnianych skrzynkach, a następnie zawiesza się je na specjalnym mocowaniu w pozycji poziomej, aby nie dochodziło do błędów pomiarowych. Błąd wskazań chronometru ? liczba sekund, o którą przyspiesza lub spóźnia się w czasie doby - nazywany jest dziennym ruchem lub chodem chronometru. Ustawiany jest najczęściej na czas Greenwich, a następnie nie przestawia się go na czas aktualny w miejscu położenia (czas strefowy), lecz różnice czasu z odpowiednim znakiem zapisuje się w dzienniku chronometru. Znajomość dokładnego czasu jest niezbędna przy stosowaniu astronawigacji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chronometr


Chronometr - definicja z Wikipedii

Chronometr ? zegar cechujący się dużą dokładnością i odpornością na zmienne warunki pracy. Dawniej pojęcie to odnosiło się wyłącznie do zegarów mechanicznych; obecnie chronometrami bywają nazywane również inne systemy pomiaru czasu działające w oparciu o urządzenia elektroniczne i łączność radiową lub satelitarną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chronometr



© 2019 http://tanityton.katowice.pl/