Frezowanie CNC

szczenie narzędzia z zadanym posuwem, ale wyłącznie po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych; Sterowanie kształtowe (ciągłe) ? realizuje dowolny ruch (proste, skosy, łuki, krzywe) wykonując pełny zakres figury lub br

Frezowanie CNC

Rodzaje układów sterowania


Sterowanie punktowe ? pozycjonowanie narzędzia w ściśle określonym położeniu względem przedmiotu;
Sterowanie odcinkowe ? realizuje ruchy robocze, czyli przemieszczenie narzędzia z zadanym posuwem, ale wyłącznie po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych;
Sterowanie kształtowe (ciągłe) ? realizuje dowolny ruch (proste, skosy, łuki, krzywe) wykonując pełny zakres figury lub bryły; wyróżniamy tu:
sterowanie kształtowe 2D
sterowanie kształtowe 21/2D
sterowanie kształtowe 3D

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Na czym polegają procesy produkcyjne?

Stosunkowo niewiele osób w naszym społeczeństwie ma pojęcie o dziedzinie zwanej inżynierią produkcji. Jest to dość zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że wszystkie rzeczy, z których korzystamy zostały przecież kiedyś, przez kogoś wytworzone. Najprościej rzecz ujmując, produkcja polega na przetworzeniu pewnych materiałów wejściowych, w taki sposób, aby powstał pożądany wyrób gotowy. We wszelkiego rodzaju procesach produkcyjnych wykorzystuje się zróżnicowane obrabiarki CNC pozwalające na sprawne i błyskawiczne przekształcenie poszczególnych elementów. Do operacji na nich wykonywanych zaliczamy frezowanie, skrawanie czy toczenie. Dzięki temu, możliwe jest uzyskanie finalnych wyrobów zgodnych z naszymi oczekiwaniami, co nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.


Znaczenie skrótu CNC

Computerized Numerical Control, CNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) ? układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.

Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.

Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).

Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem (użytkownikiem) za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Interfejs ten, we współczesnych wykonaniach najczęściej graficzny, pozwala na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki (G code), wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control



© 2019 http://tanityton.katowice.pl/